Nowa perspektywa finansowa 2021-2027 dla nauki

'MNiSW.jpg'

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego aktywnie włącza się w powstanie regulacji, które dotyczą finansowania nauki. Priorytetem jest wzrost udziału polskich naukowców i uczelni w programach unijnych w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027. Konieczne jest tu dołożenie wszelkich starań mających na celu zwiększenie udziału Polski w programach ramowych UE, a dokładniej w programie Horyzont Europa, który będzie realizowany właśnie w tym okresie.

Przygotowując się do udziału w programie Horyzont i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska akademickiego, MNiSW zainicjowało projekt PAKT, czyli „Premia dla AKTywnych”. Będzie on służył stworzeniu efektywnego systemu premiowania najlepszych naukowców. Już teraz zachęcamy jednostki naukowe do dostosowywania regulaminów wynagradzania do rozwiązań zawartych w PAK-cie. Pozwoli to na wdrożenie odpowiednich przepisów przed pierwszymi konkursami programu Horyzont Europa.

Pojawił się także pomysł powołania Centrów Doskonałości Naukowej, które zapewnią naukowcom większą swobodę działania i skuteczne prowadzenie badań. Aplikując o centrum doskonałości naukowej uczelnia będzie musiała przedstawić zespół naukowy o bardzo wysokiej renomie, który będzie prowadził badania na światowym poziomie, a także wykazać posiadanie odpowiednich regulacji i warunków organizacyjnych do działania takich zespołów.

Więcej informacji i pełna prezentacja założeń dokonana przez wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego Grzegorza Wrochnę dostępne na stronie https://www.gov.pl/web/nauka/nowa-perspektywa-dla-nauki.

2020-10-06