Dokument określający zasady finansowe w programie Horyzont 2020 - Modelowa Umowa Grantowa z wytycznymi finansowymi - jest w trakcie ciągłej aktualizacji przez Komisję Europejską. Zachęcamy do pobrania najnowszej wersji Annotated Model Grant Agreement ze strony Participant Portal.
Rodzaje kosztów w projektach H2020
W H2020 koszty związane z realizacją projektu dzielimy na dwa rodzaje kosztów:
- bezpośrednie - poniesione bezpośrednio w związku z realizacją projektu, np. wynagrodzenia personelu zatrudnionego do wykonania poszczególnych zadań w projekcie, koszty podróży, materiałów, zakupu sprzętu itp. Koszty te są określone zgodnie z zasadami rachunkowości beneficjenta oraz stosowanymi zasadami wewnętrznymi jednostki, muszą być potwierdzone dokumentami księgowymi,
- pośrednie - ogólne funkcjonowania jednostki związane z realizacją danego projektu, np. koszty administracji i zarządzania, wynajęcia lub amortyzacji budynków i aparatury, usług telekomunikacyjnych i pocztowych, wody, elektryczności, ogrzewania, ubezpieczenia, wyposażenia biurowego, zatrudnienia personelu administracyjnego itp.
W programie H2020 wprowadzono stały ryczałtu na koszty pośrednie w wysokości 25% kosztów kwalifikowanych.
W zależności od TYPU AKCJI/RODZAJU PROJEKTU podstawowy poziom finansowania dla:
- Research and Innovation Actions (RIA) - projektów badawczych i innowacyjnych wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych
- Innovation Actions (IA) - projektów innowacyjnych do 70% kosztów kwalifikowanych (z wyjątkiem podmiotów prawnych o charakterze niezarobkowym gdzie poziom finansowania wynosi do 100%)
- Coordination and support actions (CSA) - akcji koordynujących i wspierających do 100% kosztów kwalifikowanych
Podatek VAT jest kosztem kwalifikowanym, jeśli instytucja nie może go odzyskać.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku projektów Marie Skłodowskiej Curie, które finansowane są na odrębnych zasadach. Budżety projektów tworzone są automatycznie na podstawie liczby osobo-miesięcy, na jakie zatrudniani lub oddelegowywani będą naukowcy, zgodnie z odgórnie przyjętymi przez KE stawkami na poszczególne kategorie kosztów.
Typy kosztów w projektach MSCA stanowią:
- wynagrodzenie lub oddelegowanie naukowców,
- koszty prowadzenia badań/ udziału w konferencjach, szkoleniach, kursach,
- zarzadzanie projektem oraz koszty pośrednie.
Więcej informacji: http://www.kpk.gov.pl/?page_id=14135